Nacházíte se: Uvádění výrobků na trh»Uvádění výrobků na trh»Označení CE a další označení

Označení CE a další označení

Označení CE se připojuje k výrobkům ze sektorů uvedených v konkrétních harmonizovaných technických specifikacích.
Označení CE potvrzuje shodu výrobku s požadavky těchto předpisů EU. Tímto způsobem označení umožňuje volný pohyb výrobků v rámci Evropského hospodářského prostoru (EHP). Označení CE tedy neznamená, že výrobek byl vyroben v EU, ale stvrzuje pouze to, že u daného výrobku byla před jeho uvedením na trh ověřena shoda s příslušnými právními předpisy a že je díky tomu možné jej uvádět na trh EU. Označením je zajištěno, že výrobce ověřil, že jeho produkt splňuje všechny příslušné základní požadavky, které jsou stanoveny v platných předpisech a pokud to předpis stanoví, že byl rovněž přezkoušen nezávislým subjektem provádějícím posuzování shody. Opatřením výrobku označením CE přebírá výrobce plnou odpovědnost za to, že výrobek splňuje všechny požadavky platné v právním systému EU. 
Označení CE připojuje výrobce sám nebo tak činí jeho zplnomocněný zástupce, a to vždy před uvedením výrobku na trh. Označení CE musí být umístěno viditelně, čitelně, nesmazatelně a přístupně pro orgány dozoru nad trhem. Pokud označení CE bude viditelné, čitelné a jsou dodrženy předepsané proporce, může být např. i barevné, může být vyražené (vystouplé). Minimální výška označení CE je stanovena na 5 mm. U některých malých přístrojů nebo součástí lze od označení CE upustit - tato úprava je ale dána příslušnými předpisy např.  strojní zařízení, osobní ochranné prostředky, aktivní implantabilní zdravotnické prostředky, zdravotnické prostředky, zařízení určená k použití v prostředí s nebezpečím výbuchu, výtahy, co se týká bezpečnostních součástí, diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, rádiová zařízení a telekomunikační koncová zařízení nebo námořní zařízení. Elektronické označení CE není dovoleno. Označení CE se umisťuje na samotný výrobek, připojený štítek nebo obal. V rámci nového horizontálního legislativního rámce jsou podmínky pro připojení označení CE popsány v rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 768/2008/ES ve znění opravy ze dne 1. 7. 2015 a dále v příslušných předpisech  a na ně navazujících harmonizovaných normách. Označení CE podléhá obecným zásadám uvedeným v článku 30 nařízení (ES) č. 765/2008.

Vše o označení CE ze stránek EU

Povinnost označení CE vyplývá v ČR ze zákona č.  22/1997 Sb.  a zákona č. 90/2016 Sb. a navazujících  předpisů.

OZNAČENÍ CE A DALŠÍ OZNAČENÍ
Kdo označení CE smí připojit?
  • výrobce
  • zplnomocněný zástupce výrobce
Kdo označení CE nesmí připojit?
  • dovozce
  • distributor
  • úřad
  • orgány dozoru
  • oznámený subjekt, který se posuzování shody výrobku účastnil

Označení CE označuje shodu s požadavky platných právních a technických předpisů (ne kvalitu!). Původně označení CE bylo určeno pro státní orgány (ne pro spotřebitele). 

Kde se označení CE smí připojit?
Označení CE bez ohledu na původ výroby je ukazatelem souladu výrobku s předpisy EU; nemusí být připojeno jenom v EU; označení CE lze připojit také ve třetí zemi, pokud byl výrobek vyroben ve třetí zemi a oznámený subjekt provedl posouzení shody
v této zemi v souladu s příslušnými harmonizačními právními předpisy.

Kam označení CE se smí umístit?
Pouze na výrobky, u kterých to příslušné předpisy předpokládají (na žádný jiný výrobek nesmí být označení CE připojeno a   nesprávné použití označení CE je trestné).

Kdy se označení CE má připojit?
Pouze před uvedením výrobku na trh (nelze připojit dodatečně).

Označením CE výrobce přebírá plnou právní odpovědnost za shodu výrobku se všemi příslušnými předpisy, a také za:

  • bezpečnost výrobku,
  • splnění administrativních požadavků (EU prohlášení o shodě),
  • úspěšné dokončení vhodně zvoleného postupu posouzení shody,
  • poskytnutí nezbytných informací pro orgány dozoru a konečné spotřebitele (instrukce, návody k použití…).

Další zvláštní typy označení shody, které se dávají namísto označení CE:

1) značka shody mající podobu kormidla (podle směrnice o lodní výstroji)
2) označení pí (podle směrnice o přepravitelných tlakových zařízení)

3) symbol "3" (obrácené epsilon) (podle směrnice pro aerosolové rozprašovače)

             3

Doplňková označení (za označením CE mohou podle některých směrnic následovat další povinná označení):

1) označení ochrany proti výbuchu (podle směrnice pro zařízení a ochranných systémů určených k použití v prostředí s nebezpečím výbuchu)

                                                                                          

2) garantovaná hladina akustického výkonu (podle směrnice pro emise hluku zařízení k použití ve venkovním prostoru, např. pro vibrační válce) (údaj o garantované hladině akustického výkonu)

                                                                                          


3) doplňkové metrologické značení (podle směrnice pro váhy s neautomatickou činností), tvoří ho velké písmeno "M" a poslední dvě číslice roku, ve kterém bylo umístěno, ohraničené obdélníkem, jehož výška se rovná výšce označení CE

                                                                                                                                                                                                    






 

Využíváme soubory cookies, díky kterým Vám mužeme poskytovat lepší služby. Využíváním našich služeb s jejich využitím souhlasíte. Více zde Souhlasím